Design dětského stavebnicového nábytku

Design dětského stavebnicového nábytku

17. 05. 2012

Plastový stoleček a plastové židličky, povinná výbava mateřské školky nebo dětského koutku. Že je to nuda? Představujeme projekt, který je nábytkem i hračkou zároveň. Hrady a draci, prolézačky a domečky, fantazii se meze nekladou.

Ze čtyř jednoduchých dílů se dá složit celý dětský svět. Tento cíl měli na mysli designéři z Ústavu konstruování  Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

ustav-konstruovani-fakulta-strojniho-inzenyrstvi-vut-brno-v11Stavebnice se skládá ze čtyř komponent, dvou čtverců a dvou polokruhů. Menší komponenty zapadávají do komponentů větších, což usnadňuje skladování. Hlavní rozměry jednotlivých dílů jsou zvoleny tak, aby mohly být využity jako stoleček a židličky. Díly lze použít i jako úložný prostor pro drobné předměty.

Autoři mysleli na všechny detaily. Kromě povedeného vzhledu se tak stavebnice může pochlubit i funkčními aspekty. Způsob výroby je cenově nenáročný, použité materiály jsou snadno dostupné, hygienické, pěnou vyplněný vnitřek snižuje hmotnost dílů a děti tak nábytek snadno unesou samy. Barevné detaily na dílech nemají jen estetický účel, ale slouží jako bezpečnostní protiskluzový prvek. Na bezpečnost nejmenších bylo myšleno i zaoblenými hranami.

Design stavebnice má VUT v Brně chráněn průmyslovým vzorem. Autory návrhu jsou Bc. Martin Cimbál, Bc. Martin Mahdal a Bc. David Rajchl, studenti FSI VUT v Brně. Autorský kolektiv odborně vedl doc. Ladislav Křenek, akad. sochař, ArtD.

ustav-konstruovani-fakulta-strojniho-inzenyrstvi-vut-brno-v31


FaLang translation system by Faboba