Úspora ve šperkařství, vědě a elektronice díky hořáku s keramickou kapilárou

Úspora ve šperkařství, vědě a elektronice díky hořáku s keramickou kapilárou

17. 06. 2013

V současné době jsou od firmy " Luigi Dal Trozzo" a dalších firem dodávány sestavy pro účely jemného svařování (např. ve šperkařství, vědě a elektronice), které se skládají z elektrolyzéru pro rozklad vody na vodík a kyslík, doplněné mikrohořákem.

Tento mikrohořák sestává z tělíska, obsahujícího regulační ventil, doplněné výměnnou ocelovou kapilárou. Při provozování hořáku ocelová kapilára poměrně rychle uhořívá a musí být často měněna.

Vědci Ústavu mikroelektroniky přišli s inovativním návrhem, jež prodlužuje životnost mikrohořáku. Zlepšovací návrh spočívá v tom, že původní ocelová kapilára je doplněna vložkou z keramiky Al2O3 (korund) s následujícími parametry (délka cca 10 až 15 mm, vnitřní průměr 0,4 mm a vnější průměr 1 mm. Tyto keramické kapiláry se vyrábějí v podniku BRISK Tábor z materiálu, který se nazývá OXAL. Vložka je do původní kapiláry vlepena obyčejným silikonovým nebo epoxidovým lepidlem. Špička kapiláry dokáže přesto odolat teplotám vyšším než 1600 oC, díky tomu, že vložka je chlazena přicházejícím vodíkem. Od doby užívání keramické kapiláry nebylo nutno hořák měnit a rovněž nejeví známky opotřebení.

Zařízení je chráněno formou užitného vzoru.


FaLang translation system by Faboba