tester_tlumicu

Tester tlumičů automobilů bez nutnosti montáže


Tlumiče odpružení automobilů mají limitovanou životnost a zároveň mají rozhodující vliv na jízdní vlastnosti automobilu. Proto je nutná pravidelná kontrola tlumičů odpružení. Na VUT v Brně je znám způsob, jak testovat tlumiče pomocí snímače na samostatném stojánku, který je připojen k běžnému PC bez žádného speciálního převodníku.

Tlumič odpružení se dá testovat několika způsoby. Nejméně výhodným způsobem je testování tlumičů mimo vozidlo. Zde je časová náročnost demontáže a montáže tlumiče. Proto se začaly používat bezdemontážní testery. Ty mohou být rezonanční nebo dokmitové. Rezonanční testery potřebují vibrační plošinu pro rozkmitání kola testovaného závěsu. Jeden takový tester je chráněn užitným vzorem a je na něj podána patentová přihláška pod názvem „Bezdemontážní tester pro ověřování komplexního stavu polonáprav osobních automobilů“. Tento tester je popsán ve článku „Nový mobilní tester diagnostikuje stav tlumičů odpružení automobilů“, jehož autorem je Martina Kodýdková. Dokmitové testery analyzují dokmit rozhoupané karoserie automobilu. Jedná se o poměrně nákladná zařízení. Mezi dokmitové testery patří i zařízení, která pracují s ručním rozhoupáním karoserie měřeného vozidla. Zde je ale potřeba, aby automobil vykonal alespoň jeden kompletní kmit, což nesplňují některé novější modely osobních automobilů.

Bezdemontážní tester vynalezený doc. Ing. Ivanem Mazůrkem, CSc. z Vysokého učení technického v Brně pracuje s ručním rozhoupáním karoserie. Vynálezce se při jeho navrhování snažil odstranit nedostatky předešlých dokmitových testerů, tedy o aplikovatelnost testeru na všechny známé modely osobních automobilů a snížení pořizovacích i provozních nákladů.schema tester

Tento bezdemontážní tester analyzuje dokmit tlumičů pomocí odporového snímače (2), jehož odpružené snímací rameno (3) zespodu doléhá pod podběh kola automobilu a snímá svislé kmity. Ze snímače jsou data vedena přímo do počítače, kde se zpracovávají ve speciálním programu běžícím na platformě MS Excel. Výhodou tohoto zařízení je, že měření lze provádět na libovolné rovné ploše.

maska3

Snímač kmitání karoserie automobilu je chráněn užitným vzorem a spolu s metodou měření je chráněn patentem pod názvem „Způsob zjišťování útlumových vlastností náprav automobilů a zařízení k provádění tohoto způsobu“.

Fotografie: Ústav konstruování, Fakulta strojního inženýrství


FaLang translation system by Faboba