Stereoskopická panoramatická hlava

Stereoskopická panoramatická hlava

04. 03. 2012

Vědecký tým z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství sestrojil zařízení sloužící ke stereoskopickému (3D) snímání sférických (360° horizontálně, 180° vertikálně) snímků.

stereoskopicka-panoramaticka-hlava-1

Princip stereofotografie spočívá v pořízení dvou plošných obrázků, které jsou díky konstrukci zařízení snímány z různých pozic. Stejná scéna se vyfotí dvakrát s malým posunem tak, jak ji vidí každé oko. Celkový dojem se pak ve výsledku jeví jako plastický (3D). Speciální příslušenství fotoaparátu, stereoskopická stativová hlava, dovoluje snímat tyto snímky zároveň a minimalizuje tak nepřesnosti a náhodnou změnu scény.

Panoramatická hlava umožňuje snímání širokoúhlých fotografií. Sférické fotky zachycují dokonce celý vnitřek pomyslné koule, tedy i nahoře a dole. Panoramatické a sférické fotografie získáme skládáním několika na sebe navazujících snímků.
Oproti klasické fotografii omezené úzkým výřezem dokáže sférická fotografie zachytit mnohem více informací z okolní reality.

Řešení z Ústavu konstruování kombinuje obě tyto funkce do jednoho zařízení. Spojení sférické fotografie a stereoskopického vidění lze využít např. k virtuálním prohlídkám reálné scenérie. Na VUT je prototyp zařízení využíván pro snímky použitelné pro projekci v laboratoři virtuální reality.

Unikátní konstrukce umožňuje uchycení dvojice fotoaparátů a jejich vzájemné stavění vůči snímané scéně. Možnost nastavení vzdálenosti mezi fotoaparáty ve vertikálním a horizontálním směru dovoluje přizpůsobit situaci podle aktuální potřeby. Konstrukce je navržena s ohledem na použití v terénu a se špičkovou foto výbavou. Středově umístěné těžiště dovoluje pracovat i s objemnými teleobjektivy. Povedené designové provedení je chráněno průmyslovým vzorem.

Autoři zařízení Ing. Filip Uhlíř a Ing. Daniel Koutný, Ph.D. působí na Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství.


FaLang translation system by Faboba