Externí kardiostimulátor v nové moderní koncepci

Externí kardiostimulátor v nové moderní koncepci

22. 08. 2012

Kardiostimulátor (pacemaker) je lékařský přístroj sloužící k úpravě srdečního rytmu. Podstatou stimulace je rytmické dráždění srdce elektrickými impulsy, přiváděnými z kardiostimulátoru (zevní zdroj) do srdce pomocí aktivní elektrody.

Externí kardiostimulátor se používá pro krátkodobou kardiostimulaci pacienta a slouží k překlenutí období před implantací přístroje. Tyto přístroje nejsou na trhu se zdravotnickou technikou žádnou výjimkou a v nemocnicích jsou běžně využívány.

Na půdě VUT v Brně byla navržena nová koncepce a vzhled externího kardiostimulátoru, který je chráněn průmyslovým vzorem.

Tělo stimulátoru je z plastu. Na svrchní straně se nachází ovládací prvky se stupnicemi, jedno tlačítko a čtyři LED kontrolky poskytují rychlou orientaci a přehled o stavu přístroje. Posuvný kryt z plexiskla poskytuje ochranu proti nechtěné manipulaci ze strany pacienta a proti náhodnému pootočení ovládacích prvků, navíc jeho provedení snižuje riziko vylomení při neopatrné manipulaci. V horní části přístroje se nacházejí konektory, do kterých ústí elektrody ze srdce pacienta. Na spodní straně se nachází kryt baterie a servisního otvoru.

Kardiostimulátor lze umístit přímo na těle pacienta (kolem krku nebo na paži) prostřednictvím popruhu, nebo je přichycen k rámu postele. Stimulátor je možné uchopit a ovládat jednou rukou.

Nové tvarování přináší výhody, jako jsou snadná manipulovatelnost, bezpečnost pro pacienta, omyvatelnost, vodotěsnost, komfort nošení atd., které jsou pro takovýto typ lékařského zařízení nezbytné. Plastové provedení je zároveň nenáročné na výrobu i údržbu.

 


FaLang translation system by Faboba