Vozidlo individuální městské mobility

Vozidlo individuální městské mobility

17. 08. 2012

Jak se dostat v běžném městě z bodu A do bodu B? Každý, kdo se pokusil tuto otázku řešit osobním automobilem, zná jistě z první ruky problémy s parkováním nebo neustálé dopravní zácpy. To jsou jen některé z problémů současné městské dopravy.

Městská mobilita jde ruku v ruce s trvalou udržitelností ve všech jejích aspektech: sociální, ekonomické i ochrany životního prostředí. Téma městské mobility je v posledních letech velmi aktuální, o čemž svědčí zajímavé projekty jako City car vyvinutý na půdě MIT, nebo projekt P.U.M.A.. Tyto iniciativy však řeší vždy pouze dílčí problémy. Projekt vozidla individuální městské mobility, který vznikl na jednom z nejproduktivnějších designérských oddělení VUT v Brně, řeší danou problematiku komplexně. Pojďme si jej představit.

vozidlo 01 001

Hlavní myšlenkou návrhu z VUT je variabilnost. Flexibilita se táhne jako červená nit celou koncepcí. „Předložený návrh řeší problémy městské mobility na všech jejích úrovních (pěší zóna, centrum města, periferie města), které si vyžadují vždy odlišný charakter dopravního prostředku. Navržený dopravní prostředek je svými transformacemi schopen vyhovět každé z těchto úrovní. Jednotlivé úrovně jsou díky tomu plynule propojeny, čímž je splněna představa kontinuální mobility.“ uvádí autor řešení Ing. David Škaroupka.

Jedná se o zcela nový produkt, který je ve stádiu dokončených výkresů, 3D virtuálního modelu a vizualizace. Důkladné propočty propůjčují návrhu výrobně jednoduché aerodynamické linie, které zároveň respektují pravidla ergonomie pro pohodlí přepravované osoby. Nosnou konstrukci tvoří ocelové rámy spojené kloubovými vazbami. Segmenty rámů sedadla a clony chránící horní část těla pasažéra před povětrnostními vlivy jsou z lehkých kompozitních materiálů. Pohon vozidla je elektrický, charakter pohybu a způsob ovládání se liší podle způsobu použití.

Vozidlo je multifunkční a umožňuje více způsobů jízdy. V centru města mezi chodci je vhodné použít variantu připomínající populární Segway. Další z variant má za cíl nahradit osobní automobil – v této verzi je možné vozidlo spojovat s ostatními a vytvářet tak dopravní celky fungující ve vleku. Zároveň je vozítko možné rychle složit a operativně tak řešit parkování.

Autor návrhu, Ing. David Škaroupka, působí na Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství. Projekt městského vozidla byl podpořen grantem ze specifického výzkumu určeného na podporu studentské vědy. Design vozidla má VUT v Brně chráněn průmyslovým vzorem zapsaným u Úřadu průmyslového vlastnictví.


FaLang translation system by Faboba