S chytrým autopilotem je létání snadné a bezpečné

S chytrým autopilotem je létání snadné a bezpečné

14. 03. 2014

Výzkumná skupina Aero Works navrhla chytrého autopilota, se kterým, s nadsázkou, dokáže létat i dítě. Systém byl úspěšně odzkoušen v experimentálním letadle a nyní je připravován pro komerční nasazení. Chytrý autopilot získal zlatou medaili Mezinárodního strojírenského veletrhu 2013.

Bezpečný let, zejména u malých letounů, je komplexní činnost náročná na pozornost pilota a vyžadující velké zkušenosti. Funkce autopilota dokáže převzít část činností a usnadní řízení letadla, posílí bezpečnost letu a uvolní pozornost pilota k jiným (např. navigačním) činnostem.

Systém chytrého autopilota je s letadlem hardwarově provázán a je integrován do palubního počítače. Nízká hmotnost a malá spotřeba energie chytrého autopilota nahradí dosud využívané těžkopádné přístroje v malých letadlech. Ovládá se intuitivně pomocí dotykového rozhraní a ovladače umístěného na řídicí páce. Autopilot sám řídí rychlost letu, drží výšku a směr ke zvolenému cíli na základě trajektorie letu zadávané do systému pomocí dotykové mapy. Autopilot je možné kdykoli snadno odpojit a převzít plnou ruční kontrolu.

Na rozdíl od dostupných autopilotů řídí nejen výšku a směr, ale je provázán také na pohonnou jednotku. Řídí tedy zároveň rychlost letu, kterou by jinak pilot muset neustále kontrolovat a manuálně upravovat. Ve spojení se syntetickou 3D  mapou terénu dokáže autopilot hlídat provozně bezpečnou výšku nad zemí.

simulatorbvv

Chytrý autopilot je přístupný pro demonstrace v letovém simulátoru na Fakultě informačních technologií. Současný autopilot je vhodný pro integraci do menších sportovních letadel, zejména ultralightů, do budoucna se plánuje úprava i pro letadla větší, která podléhají přísnějším normám a certifikacím.

 logo Aeroworks neg

Výzkumná skupina působí na Ústavu počítačové grafiky a multimédií Fakulty informačních technologií. Skupina se zabývá vývojem řešení pro zvýšení efektivity a bezpečnosti létání. Za projekt chytrého autopilota byla týmu ve složení (Ing. Peter Chudý, Ph.D., MBA, Mgr. Karol Rydlo, Ing. Petr Dittrich, Ing. Jan Vlk) udělena medaile rektora. Vznik chytrého autopilota byl podpořen dotací z projektu TAČR TA 01010678, řešeném ve spolupráci s leteckou firmou Evektor spol. s r.o.

 

Autor použitých fotografií Karol Rydlo © Archiv FIT VUT v Brně


FaLang translation system by Faboba