"Water - Bottle"

Bakterie mění použitý olej na ekologický bioplast

15. 05. 2014

Likvidace plastových výrobků, které jsou velkou zátěží pro životní prostředí v globálním měřítku, je velmi obtížná. Tento problém řeší bioplasty na bázi PHA, které se po čase samovolně rozkládají a které jsou schopny nahradit dosud používané PET lahve a další plastové výrobky. Jenže vyrobit bioplast bylo dosud poměrně složité a energeticky náročné. Tým docentky Márové z Fakulty chemické objevil způsob, jak vyrábět PHA bioplasty z použitého fritovacího oleje.

Tajemství výroby je opravdu malé - bioplast totiž produkuje zvláštní kmen bakterií. Těmto bakteriím olej vysloveně chutná a dokáží ho uvnitř svého „těla“ přeměnit na bioplast. Vědci umí tento bioplast z buněk oddělit a dále využít. Tento způsob výroby PHA je velmi efektivní a použití levné odpadní suroviny dostává výrobní cenu na komerčně přijatelnou úroveň. Bakterie při tvorbě bioplastů vylučují mimo buňku lipolytické enzymy, které se dají opětovně použít v celém cyklu a dále zlevňují výrobu.

Způsob produkce PHA bioplastu na olejovém substrátu, způsobu izolace PHA a způsob využití odpadních látek získaných při produkci PHA má univerzita patentově chráněny na hlavních světových trzích. „Vyrobit PHA v malém množství v laboratoři není zas tak těžké. Klíčové je znát tu správnou teplotu, ph a další faktory prostředí, které stimulují bakterie, aby si vytvářely do zásoby PHA polymer. Další výzvou byla extrakce čistého bioplastu.“ Vědcům se povedlo vyladit a stabilizovat celý proces pro výrobu v průmyslovém měřítku a biotechnologie z VUT nyní míří na čínské trhy.

Proč právě Čína? Asijské země jsou z ekonomického hlediska velmi perspektivní. V Číně jsou navíc optimální podmínky, existuje zde velká poptávka po odbouratelných plastových výrobcích.  A fritovacího odpadního oleje, který bakterie potřebují, je tam více než dost. Podle Petra Vávry, ekonomického rady z velvyslanectví České republiky v Pekingu, sama čínská vláda klade důraz na nové technologie zpracování použitých olejů ve strategických plánech rozvoje. Je to právě na čínský trh, kam míří firma Nafigate Corporation, která od univerzity získala licenci pro výrobu bioplastů. Zároveň chtějí využít spolupráce s chemiky z VUT a vybudovat malou linku i v Česku, na které se bude výroba optimalizovat a zkoušet.


FaLang translation system by Faboba